Senistest tehtud töödest vaieldamatu lemmik! Arhitektide Liidu preemiaga tunnustatud Pedase väliköök. Köök on mõeldud kasutamiseks suuremale seltskonnale. Kuna kogu hoone on soojustatud ja klaasid käivad ette, siis saab kööki ka talvel kasutada. (fotod: Olavi Heinlo)
Senistest tehtud töödest vaieldamatu lemmik! Arhitektide Liidu preemiaga tunnustatud Pedase väliköök. Köök on mõeldud kasutamiseks suuremale seltskonnale. Kuna kogu hoone on soojustatud ja klaasid käivad ette, siis saab kööki ka talvel kasutada. (fotod: Olavi Heinlo)

Väliköök on suurepärane lava aiapidudele ja annab võimaluse värskes õhus söögitegemisega katsetada, kartmata, et mööbel või kodune õhk saab kannatada. Kui oma ajas küpsetatud pitsa või suitsutatud kala sind inspireerivad, tasub ette võtta väliköögi ehitus ning teha eelnevalt põhjalik kavand. Kahtlemata on lihtsaim variant valmisköögi tellimine, kui aga soovite isikupärast lahendust, tasub projekt ise käsile võtta ja kaasata asjatundlik pottsepp. Millest aga alustada ja millega arvestada?

1. Enne ehitamist tuleks kindlasti koostada täpne joonis ning kõik detailselt läbi mõelda, nii väldid liigset materjali- ja ajakulu ning oskad planeerida eelarvet. Kui kavas on lihtsam, paar korda suve jooksul kasutatav väliköök, võib selle oma nõu ja jõuga valmis ehitada. Ent kui soovite kogu suve kasutuses olevat ehitist, tasub otsida spetsialisti abi. Kas soovite varjualust ja mahutada selle alla ka söögilaua? Ja mitmele külalisele? 20 ruutmeetri suurune köök vajab ehitusteatist, 60 ruutmeetrine ja suurem köök juba ehitusluba.

Kõige mõistlikum aeg ehitustöödeks on mõistagi suvi, kui ilm on kuivem ning soojem.

Väliköök on suvise kodu süda

2. Teine oluline punkt on tulevase väliköögi asukoht, mis peab olema nii ohutu kui ka mugav. Kui vahemaa maja ja köögi vahel on liiga pikk, võib see aja jooksul häirima hakata ning vihmase ilma korral ka ebamugavust valmistada. Tulekolle peaks siiski hoonetest asuma vähemalt nelja meetri kaugusel, et vältida tuleohtlikku olukorda. Tuleb jälgida, et läheduses poleks kergesti süttivaid puid, põõsaid või puukuuri. Arvestage ka naabrite, päikese liikumise, tuulekoridori ja ehitusseadustega. Kamin võiks jääda näoga õhtupäikese suunas ning olla tuulte eest kaitstud.

3. Meie kliimas on praktiline lisada väliköögile varjualune ja vundament. Viimane ei tohiks kindlasti vahele jääda, sest tulekollet ei ehitata otse maapinnale. Temperatuuri kõikumine ja jää lõhuvad küttekeha kiiresti ning samuti võib kogu konstruktsioon hakata maa sisse vajuma. Et külmumispiir on Eestis 1,2 meetri sügavusel, peab vundament olema küllaltki paks. Köögi põrand võib olla puidust, kuid küttekollet ümbritsev pind peab olema mittesüttivast materjalist. Puitpõrand tuleb ehitada maapinnast kõrgemale, et vältida selle mädanemist ja kindlasti tasub kasutada immutatud puitu. Iga ehituselemendi valimisel tuleb silmas pidada välitingimusi ja vastupidavust, kividest kuni mööblini välja.

Katus pakub kaitset ootamatult pöördunud ilma eest ning loob hubasema õhkkonna. Harmoonilise tulemuse saavutamiseks tasub lähtuda peamaja arhitektuurist.

Kui unistad mõnusast väliköögist ja oled soovid enda jaoks kenasti läbi mõelnud, siis olen meeleldi abiks unistuste realiseerimisel. Võta ühendust.

4. Tulekolle on väliköögi süda ning selle ehitusel tuleb arvestada otstarvet. Parima kasuteguriga on tellis, sest see hoiab hästi sooja, laskmata samas temperatuuril ohtlikult kõrgeks tõusta. Tellised ei nõua ka erilist hooldust ja on ilmastikukindlad. Lisaks kaminale on hea, kui välikööki kuulub ka pliit, suitsuahi ning kraanikauss. Vee kasutamine on väliköögis mugav, kuid nõuab ka suuremat ehitusvaeva ja vajab hooldust, eriti enne külmaperioodi.

Kui köök on valmis, saad lisaks küdevale kaminale luua meeldiva õhkkonna gaasisoojendi, laternate, pleedide ja mugavate tekstiilidega mööblil. Kaunista varjualuse äär amplite või ronitaimedega ning miks mitte lisada käeulatusse potid ja kastid ürtidega - nii on vajalikud taimed kohe võtta. Korralikult kavandatud ja teostatud väliköök toob nii suvel kui ka jahedamal ajal rõõmu perele ja külalistele ning muudab söögiteo ja aiapeod vabamaks.

Näiteid ja inspiratsiooni üheks vägevaks väliköögiks saad ammutada Pinterestist.

Minu lemmikud välitööd leiad siit. 

Võta minuga julgelt ühendust:

Telefon: +3725184741
koit.ehatamm@gmail.com